צרו קשר

תודה על פנייתך

"מעבר לאליטה" הוא פרויקט מחקר שמתמקד בחיי היומיום של יהודי אשכנז בימי הביניים. הוא מתנהל באוניברסיטה העברית, תחת הנחייתה של פרופ' אלישבע באומגרטן, ובמימון ה-ERC. מטרת הפרויקט היא לתאר ולהסביר את חיי היומיום של הקהילות היהודיות, ובמיוחד הלא-אליטות שבהן, בגרמניה ובצפון צרפת בין השנים 1100 - 1350. קבוצת החוקרים בפרויקט באים מרקעים שונים, ותורמים כל אחד להבנת תחום אחר של חיי היומיום: כלכלה, מגדר, טקסים דתיים, חפצים, תרבות חומרית ועוד.

לצד העבודה המחקרית, הפרויקט מבקש לצאת "מעבר לאליטה" של האקדמיה ולהנגיש את המחקר גם למורים ולתלמידים. במהלך עבודתם השוטפת, חוקרים נתקלים במקורות מעניינים מסוגים שונים, שאין לתלמידים ולמורים גישה אליהם, בין אם בגלל השפה של המקורות ובין אם בגלל הידע הנדרש להגיע למקור ולהבין אותו, את הקשרו ואת חשיבותו. אתר זה מקשר בין שני הקהלים הללו. החוקרים מציגים ומסבירים את המקורות, תוך הנגשת השפה וההקשר, כדי לאפשר למורים ולתלמידים להכיר את המקור ההיסטורי וללמוד מתוכו. לצד כל מקור מופיעות הצעות לשאלות לדיון במקור.

המקורות המובאים באתר זה רלוונטיים לכמה תוכניות לימודים. הנושא של חיי היהודים באשכנז בימי הביניים נלמד במסגרת תוכנית הלימודים בהיסטוריה לכיתה ז' בחינוך הממלכתי ולכיתה ט' בממ"ד. אך גם מקצועות אחרים יכולים להיעזר במקורות מתחום זה, לדוגמה, בשיעורים על נושאים הנלמדים במקצוע תרבות ישראל, כמו מעגל החיים ומעגל השנה, ואף בשיעורי ספרות וחינוך. 

שימוש באתר

ניתן לחפש את המקורות בשתי דרכים:

1. לפי מילות מפתח. לכל מקור מילות מפתח. לחיצה על מילות מפתח, המופיעות מתחת לכל מקור ובצד הימני של המסך, תוביל לרשימה של כל המקורות שתויגו במילת מפתח זו. 

2. לפי נושאים. כל פוסט משוייך לנושא-על אחד לפחות, כמו מעגל החיים, מעגל השנה, והסביבה העירונית.. לחיצה על נושא העל, המופיע מעל כל מקור ובצד הימני של המסך, תוביל לרשימה של כל המקורות המשוייכים לנושא זה.